Menu

  Spotkania w roku 2006  
 
 
Gadasz jak baba.
Męska dominacja językowa na co dzień
 
Kobiety i mężczyźni mówią różnie, różnie mówi się do kobiet i mężczyzn. Język uprzywilejowany to język męski, co przejawia się na wszystkich płaszczyznach: budowy języka, znaczeń, sposobów mówienia i rozmawiania. Dzieje się tak w polszczyźnie, ale także i w innych językach. Jakie są konkretne przejawy tych zjawisk? Jakie są ich przyczyny? Jak można próbować przeciwdziałać dyskryminacji kobiet w języku i do jakiego stopnia jest to zasadne? Na te pytania odpowie Kasia Michalczak.
Spotkanie odbyło się 13 czerwca, we wtorek, o godz. 19.00 w lokalu Fundacji Kobiecej eFKa przy ul.Krakowskiej 26/1 w Krakowie.  
   
Julia Tymoszenko – feministka czy Barbie?
 
Julia Tymoszenko, łatwo rozpoznawalna dzięki swojej fryzurze, jest bohaterką mediów od kiedy została premierką Ukrainy w 2005 roku. Polityczka, biznesswomen, jako wicepremierka ds. energetyki w rządzie Wiktora Juszczenki walczyła z korupcją oraz podjęła się przeprowadzenia drastycznej reformy górnictwa, by w zaledwie rok później być sama oskarżaną o korupcję. Julia Tymoszenko lokuje się na przecięciu dwóch wyjątkowo nośnych stereotypów, odnoszących się do kobiet. Z jednej strony była premier Ukrainy wpisuje się w stereotyp Matki Narodu, narodowej heroiny, będącej ofiarą systemu, zaś z drugiej strony jej polityczny image ociera się o cukierkowy wygląd lalki Barbie. Jednocześnie jej profesjonalna kariera, silna osobowość, jak też styl zarządzania przywołuje na myśl wcielenie feministycznych dążeń.
Sama o sobie powiedziała kiedyś: „nie szukam władzy, oferuję po prostu taktykę polityczną, która może podźwignąć mój kraj”. Kto się kryje za tymi słowami, jaka naprawdę jest Julia Tymoszenko, o tym, jak również o jednoczesnym konflikcie i stopieniu się w jedno paradygmatu feministycznego i kobiecości tradycyjnej w strategii politycznej Julii Tymoszenko opowiadałą etnolożka z Ukrainy, doktorka historii, Oksana Kis.
Odczyt Oksany Kis odbył się 6 czerwca, we wtorek, o godz. 19.00 w lokalu Fundacji Kobiecej eFKa przy ul. Krakowskiej 26/1.
 
 
Annemarie Schwarzenbach – zbuntowany anioł
 
Annemarie Schwarzenbach była szwajcarską pisarką, dziennikarką, fotografką, podróżniczką i antyfaszystką. Urodziła się w roku 1908, obracała się w kręgu artystycznej bohemy lat 30., podróżowała po niemal całym świecie. Przyjaciółka Klausa i Eriki Mannów, bliska znajoma Carson McCullers. Kobieta niebanalna, wyzwolona, zbuntowana, androgyniczna, nazwana przez Tomasza Manna „znużonym aniołem”, a jednocześnie córka walcząca przez całe życie z despotyzmem matki. Żyła intensywnie i zmarła młodo, mając  zaledwie 34 lata. Po śmierci zapomniana, została odkryta na nowo w latach 80. i zafascynowała sobą feministki, literaturoznawców, germanistów, lesbijki i wiele innych osób. Wydawnictwo W.A.B. wydało niedawno namiętną biografię Annemarie Schwarzenbach autorstwa Melanii Mazzucco –  „Tak, ukochana”.
O życiu i twórczości Annemarie Schwarzenbach opowiadała redaktor naczelna „Zadry” Beata Kozak. Spotkanie odbyło się 23 maja, we wtorek o godz. 19.00 w lokalu eFKi przy ul. Krakowskiej 26/1. Podczas spotkania można było kupić archiwalny numer „Zadry” z dodatkiem poświęconym szwajcarskiej pisarce „Podróż bez celu”. Dodatek ten powstał w roku 2002 we współpracy z Fundacją Pro Helvetia. Obok książki Mazzucco jest jedyną publikacją w Polsce poświęconą kultowej postaci Annemarie Schwarzenbach.
 
 
 Debata z Zadrą – Feminizm polityczny?
 
Spotkanie z Zadrą odbyło się 11 maja w czwartek o godz. 19 przy ulicy Krakowskiej 26 /1 w Krakowie. Tematem spotkania było pytanie o to, czy w związku z sytuacją polityczną Zadra powinna stać się pismem politycznym. W najnowszym numerze dużo miejsca zajmują (foto)relacje z marcowych manif w siedmiu miastach, jest też spora dawka feministycznej publicystyki – obecna w Zadrze niezmiennie od czasu, gdy władzę w Polsce przejęła partia ultrakonserwatywna. "Czy sytuacja polityczna doprowadzi siłą rzeczy do upolitycznienia feminizmu w Polsce?" -  pytano 
 
 
  eFKa na Krakowskiej!!!
 
Otwarcie swojego nowego lokalu świętowała 24 kwietnia 2006 roku Fundacja Kobieca eFKa. Zebrały się w nim feministki i feminiści, przedstawicielki i przedstawiciele  krakowskich organizacji pozarządowych, krakowskie radne, wykładowczynie genderów oraz sympatyczki i sympatycy eFKi. Sławomira Walczewska przedstawiła ogólnie plany eFKi na najbliższe miesiące, w tym projekt „Akademia Feministyczna”. Marta Tutko zaprezentowała najnowszy projekt eFKi, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, „Akademia Przedsiębiorczości dla Kobiet”, a Beata Kozak pokazała zebranym  egzemplarz najnowszej „Zadry” z wiosenno-manifową okładką i zaprosiła na spotkanie z „Zadrą” 11 maja o godz. 19, już w nowym lokalu. Na koniec Zosia Bartoszewicz z grupy Dakini zaśpiewała improwizowaną pieśń bez słów, którą wlewała „feministyczną moc” w lokal eFKi i za którą dostała wielkie brawa. Entuzjazm wzbudził też plakat festiwalu „Kultura dla Tolerancji”, który na spotkanie w eFce przyniósł Samuel Nowak, jeden z organizatorów festiwalu. Zebrani z kieliszkami wina wymieniali swoje wrażenia, a rozstając się umawiali na kolejne spotkanie, w najbliższy piątek, na Marszu Tolerancji. Lokal znajduje się przy ulicy Krakowskiej 26/1 i jest nowym punktem na feministycznej mapie Krakowa.
  
 
• Subskrypcja

Wpisz swj adres i zatwierd?aby otrzymywa?regularne informacje o nowociach na stronach eFKi

 
Proactive Reviews Does Proactiv Work
 Copyright © 2003 Fundacja Kobieca "eFKa"            projekt - Dominik Paszkiewicz, wykonanie -