Menu

  Spotkania w roku 2008  
 
 
Nagroda Fundacji „Kobiety Niepokorne”
dla Sławomiry Walczewskiej
 
Z przyjemnością informujemy, że współzałożycielka eFKi Sławomira Walczewska została nagrodzona przez niemiecką Fundację „Kobiety Niepokorne” za działalność feministyczną. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 14 listopada 2008 roku w Ratuszu Miasta Dortmund w Zagłębiu Ruhry.
 
Mowy wygłosili m.in.: prof. Gesine Schwan, kandydatka na urząd kanclerza Niemiec, przedstawicielka Konsulatu RP pani Marzena Korzeniecka, przewodnicząca landtagu Nadrenii-Westfalii pani Regina van Dinther, burmistrz Dortmundu oraz pełnomocniczka Urzędu Miasta Dortmund ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Laudację wygłosiła prof. Bożena Chołuj z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach.
 
Powstanie Fundacji „Kobiety Niepokorne” zainicjowała w 1990 roku profesorka socjologii Sigrid Metz-Goeckel. Dotychczasowe laureatki Nagrody to teatrolożka i menedżerka kultury Gudrun Koch oraz profesorka architektury i organizatorka Międzynarodowego Uniwersytetu Kobiet w 2000 roku prof. Aylâ Neusel. Motto Fundacji brzmi: „Kto myśli pod prąd, może zmienić bieg rzeczy”.  
 
 
 
"Siostry Malinowskiego" Grażyny Kubicy zdobyły Feministyczną Nagrodę Literacką im. Narcyzy Żmichowskiej
 
Laureatką Feministycznej Nagrody Literackiej im. Narcyzy Żmichowskiej, wręczonej po raz pierwszy 24 października 2008 roku w Krakowie, została Grażyna Kubica za książkę „Siostry Malinowskiego czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku”. Nagrodę oraz czek na 6 000 zł wręczyła laureatce redaktorka naczelna feministycznego pisma „Zadra”, Beata Kozak. „Siostry Malinowskiego” wydało w roku 2006 Wydawnictwo Literackie. Wśród pomysłodawczyń Nagrody im. Żmichowskiej jest Fundacja Kobieca eFKa, gender studies Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Ann Snitow z New School for Social Research z Nowego Jorku.
 
O autorce:
Grażyna Kubica jest socjolożką i antropolożką, praucje w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ. Jej zainteresowania to problematyka mniejszości kulturowych, symboliczny wymiar kultury, krajobraz kulturowy, antropologia wizualna, fotografia, historia antropologii. Od lat zajmuje się biografią i twórczością Bronisława Malinowskiego.
 
O książce:
Wszystkie bohaterki „Sióstr Malinowskiego” były wykształcone, twórcze, nietuzinkowe: lekarki, tłumaczki, artystki, pisarki, uczone. W odróżnieniu od wykształconych, twórczych, nietuzinkowych mężczyzn, z których losami przeplatały się ich losy – Bronisława Malinowskiego, Witkacego, Conrada-Korzeniowskiego – nie doczekały się obszernych biogramów w encyklopediach. To właśnie ten brak, który autorka zauważyła, opracowując do druku dzienniki Malinowskiego, stał się inspiracją do prawdziwie mrówczej pracy.
 
Tytuł książki jest świadomym nawiązaniem do eseju Wirginii Woolf o siostrze Szekspira, która, w przeciwieństwie do swojego brata, nie mogła zrealizować swojego talentu, bo była kobietą. Bohaterki Kubicy były kobietami nowoczesnymi (realizowały modernistyczny model zerwania z tradycyjnym życiem i nieustannego kształtowania swojej osobowości), nie musiały już uciekać z domu, ale i tak zostały zapomniane. Tropienie śladów kilkunastu ludzi płci żeńskiej wymagało wieloletnich poszukiwań w archiwach i bibliotekach (sama lista archiwów zawiera 29 pozycji), licznych spotkań z potomkami krewnych, sięgnięcia po zbiory prywatne, w tym rzadko wykorzystywane przez historyków źródła, jakimi są fotografie.
 (Z recenzji Agnieszki Weseli, jednej z członkiń Kapituły Nagrody im. Narcyzy Żmichowskiej.)
 
 
 
 
 
 
• Subskrypcja

Wpisz swj adres i zatwierd?aby otrzymywa?regularne informacje o nowociach na stronach eFKi

 
Proactive Reviews Does Proactiv Work
 Copyright © 2003 Fundacja Kobieca "eFKa"            projekt - Dominik Paszkiewicz, wykonanie -